News & Events

 

 

 

Press Release

2003-2004

 

October 13, 2003


Cowley men win Ollie Isom Invitational

 

Cowley men win Ollie Isom InvitationalJosephat Boit leads the pack at the Ollie Isom Invitational in El Dorado.

 

EL DORADO — Finishing with four of the top seven runners, and having all nine of its runners place among the top 22 finishers at a muddy Barton County Ollie Isom Invitational Saturday, the third-ranked Cowley County Community College men’s cross country team finished first out of four teams.

 

Cowley (29 points) finished ahead of No. 1-ranked Butler County Community College (32 points), Baker University (77 points) and Coffeyville Community College (98 points) at the meet. Butler was without its No. 2 and No. 6 runners, but the win over the top-ranked Grizzlies was still impressive.

 

“I was really pleased with everybody’s performance, the kids competed really hard,” Cowley coach Mark Phillips said. “It was definitely a good meet for us.”

The Tigers were led by Josephat Boit’s third win of the season as the sophomore from Kenya slugged his way through the mud for a winning time of 26:58 in the five-mile race.

 

“He was never challenged,” Phillips said. “It was him chasing the ATV.”

 

Cowley sophomore Jake Conley had his highest finish of the season as he placed fourth with a time of 27:53, while freshmen Julius Times (28:06) and Tim Marshall (28:10) ran well in placing sixth and seventh, respectively.

 

“Julius and Tim have been consistently getting better,” Phillips said. “Their confidence is continuing to grow.”

 

Nathan Newby (29:12, 11th), Eric Johnston (29:26, 13th; Jon Antar (29:46, 15th), Steven Schoon (29:48, 16th), and Ryan Baker’s (30:47, 22nd) performances were also key to the Tigers winning their second meet of the season.

 

On the women’s side, the Lady Tigers were unable to field a full team, so their performances did not count in the team scores. However, the Cowley runners that did compete had solid performances.

 

Sophomore Rachel Harper was the top Lady Tiger finisher as she placed ninth with a time of 21:34 in the 3.1 mile race. Sarah Hasenbank (22:44) and Brittney Pennington (24:31) also ran well and placed 13th and 17th, respectively.

 

“The times are not going to reflect how well those girls competed,” Phillips said.

Ruth Kinyanjui, Cowley’s top female runner, was held out of competition for the second straight week due to a knee injury. Jenna Boswell also did not compete as she is battling shin splints.

 

“Jenna could have competed but we decided to hold her out since Ruth was not going to compete, and we wouldn’t be able to field a full team,” Phillips said. “Ruth’s knee is not responding well.”

 

Cowley’s cross-country teams will next compete at the Jayhawk Conference/Region IV Championships to be held at Barton County Community College in Great Bend Oct. 27.

 

“We need this time to prepare and get healthy,” Phillips said.

 

Men’s results:
1, Josephat Boit, Cowley, 26:58; 2, Frankie Humphrey, Butler, 27:38; 3, Andy Robinson, Butler, 27:48; 4, Jake Conley, Cowley, 27:53; 5, Matt Hallauer, Baker, 27:56; 6, Julius Times, Cowley, 28:06; 7, Tim Marshall, Cowley, 28:10; 8, Adam Willis, Butler, 28:11; 9, Chris George, Butler, 28:46; 10, Kyle Norris, Butler, 28:55; 11, Nathan Newby, Cowley, 29:12; 12, Jimmy Gillispie, Baker, 29:19; 13, Eric Johnston, Cowley, 29:26; 14, Chris Hammond, Coffeyville, 29:35; 15, Jon Antar, Cowley, 29:46; 16, Steven Schoon, Cowley, 29:48; 17, Cole Gladhart, Baker, 29:53; 18, Cory McElhaney, Coffeyville, 30:28; 19, Shane Eslit, Butler, 30:31; 20, Corey Findley, Butler, 30:33; 21, Andy Joggerst, Coffeyville, 30:33; 22, Ryan Baker, Cowley, 30:47; 23, Mike Donnely, Baker, 30:56; 24, Montell Williams, Coffeyville, 30:58; 25, Alan Davis, Baker, 31:12; 26, Zach Pope, Baker, 31:29; 27, Craig Perry, Coffeyville, 31:31; 28, David Salinas, Coffeyville, 32:10; 29, Zac Ewert, Coffeyville, 32:18; 30, Aaron Jewell, unattached, 33:27; 31, Jared Han, Neosho, 33:49; 32, Luke Flood, Butler, 34:41; 33, BJ Bundy, Coffeyville, 35:17; 34, Evan Frederick, Baker, 35:51; 35, David Houston, Neosho, 36:21; 36, Dennis Partes, Neosho, 36:30.

Women’s results:
1, Ashley Kimble, Butler, 20:08.85; 2, Sharon Toroitich, Butler, 20:22.78; 3, Jessica Barrand, Baker, 20:41; 4, Meghan Swogger, Butler, 20:50; 5, Trista Barnett, Butler, 20:53; 6, Annie Mosier, Butler, 20:57; 7, Blair Spencer, Baker, 21:08; 8, Tonya Newton, Butler, 21:24; 9, Rachel Harper, Cowley, 21:34; 10, Christina Mackie, Butler, 21:40; 11, Wendy Dinkel, Butler, 22:27; 12, Nicole Tyler, unattached, 22:34; 13, Sarah Hasenbank, Cowley, 22:44; 14, Wongani Phiri, Butler, 23:16; 15, Michelle Woolsey, Coffeyville, 23:46; 16, Ashley Raskopf, Butler, 24:09; 17, Brittany Pennington, Cowley, 24:31; 18, Amber Provins, Coffeyville, 25:07; 19, Kerry Fitzgerald, Baker, 26:07; 20, Cemetrice Rooks, Neosho, 27:30; 21, Cara Langston, Baker, 33:39.