High School students take part in Math & Science Day

February 5, 2020

Students attending the Math and Science Day

Over 130 Students attended the Math & Science Day events Wednesday at Cowley College’s main campus in Arkansas City.

High schools in attendance were: Ark City Christian Academy, Ark City, Caldwell, Kingman, Norwich, Oxford, Rose Hill, South Haven, & Wellington.

The format of the competition consisted of the construction of scientific apparatus testing the skills of the creators and a scholastic competition for those knowledgeable in the scientific fields.

Five seniors won first place in the events and were offered a Natural Science tuition scholarship to Cowley College. Audrey Birkenbaugh – Kingman, Brody Groom – Wellington, Daniel Paddock – Rose Hill, Michael Paddock – Rose Hill, and Caleb Starnes – Wellington.

Scholastic testing winners:
Algebra – Winner: Seth Krehbiel – Kingman; Finalists: Michael Paddock – Rose Hill, Johnathan Partridge – Rose Hill & Brody Groom -Wellington

Biology – Winner: Sukesh Kamesh – Kingman; Finalists: La Thompson – Caldwell, Sarah Baden – Rose Hill, Maria Silva – Udall, Avery Sewell – South Haven

Chemistry – Winner: Michael Paddock; Finalists: Michael Paddock – Rose Hill, Sarah Baden- Rose Hill, Maggie Estagin – Rose Hill, & Samuel Hensley – Rose Hill

Geometry & Trigonometry – Winner: Daniel Paddock – Rose Hill; Finalists – Sarah Jurkovich – Ark City Christian Academy, Nolan Freund – Kingman, & Maleaha Hall – Udall

Physics/Physical Science – Winner: Nick Archer – Kingman; Finalists: Nick Archer – Kingman, Michael Paddock – Rose Hill, Audrey Birkenbaugh – Kingman, & Ethan Anderson – Rose Hill

Apparatus Event winners:
Critical Thinking – 1st place – Brody Groom & Caleb Starnes - Wellington, 2nd place – Seth Krehbiel & Hayden Albright - Kingman, 3rd place – Marco Sanchez - Oxford

CSI – 1st place – Mason Munz & Seth Krehbiel -Kingman, 2nd place – Leah Bowlby & Mason Palmer – South Haven, 3rd place – Chloe Ferris & Billie Shaffer - Caldwell

Puzzlefest – 1st place – Audrey Birkenbaugh - Kingman, 2nd place – Brody Groom – Wellington, 3rd place – Trey Strnad– Caldwell

Write It/Build It – 1st place – Nick Archer & Jason McElroy - Kingman, 2nd place – Jessie Anderson & Americus Pourner – South Haven, 3rd place – Sarah Baden & Isabel Miller – Rose Hill

Tiger Windmill – 1st Place – Ethan Woodfin – South Haven, 2nd place – Trevor Pierce – Ark City, 3rd place – Ian Woodfin – South Haven